„Przed Bożym Narodzeniem wezwał mnie ksiądz Cieński i powiedział, że wyśle mnie do Kazachstanu, do obsługi rodzin wojskowych. Bardzo się ucieszyłem. (…) Mój wyjazd z Buzułuku do Kazachstanu wypadł po 20 grudnia”.
Tak pisał ksiądz Tadeusz Fedorowicz w swoich wspomnieniach pt. „Drogi Opatrzności”, a mowa jest o końcu roku 1941. Wydarzenia opisywane w nagraniu dotyczą zimy roku 1942, szczególnie lutego. Ksiądz Włodzimierz Cieński, sam o niezwykłej historii, kilka miesięcy wcześniej jeszcze więziony i pośpieszenie skazany na karę śmierci, po czym niespodziewanie zwolniony, był szefem duszpasterstwa przy formujących się Polskich Siłach Zbrojnych w Buzułuku nad Samarą. Ksiądz Tadeusz trafił tam po swej pracy na zesłaniu. I oto teraz jest znów wysyłany na wschód, a może nawet bardziej południe, ponad 2000 kilometrów w linii prostej, w warunki może nawet trudniejsze, choć z odrobiną wolności, jakkolwiek później okaże się ona niepewna i nietrwała. „Bardzo się ucieszyłem…”. Posłuchajmy o tym, jak realizował swoje powołanie w Kazachstanie.
Przy tej okazji przypominamy o spotkaniu w Laskach w niedzielę 23 czerwca, z okazji 22. rocznicy śmierci księdza Tadeusza: Msza św. o godz. 11:00 w Kaplicy MB Anielskiej, ok. 12:15 spotkanie w Domu Rekolekcyjnym z projekcją filmu o ludziach i miejscach tego wojennego czasu, w tym o księdzu Tadeuszu. Zapraszamy wszystkich.