Czyż nie jest to post, który wybieram:
rozerwać kajdany zła,
rozwiązać więzy niewoli,
wypuścić wolno uciśnionych
i wszelkie jarzmo połamać…
Z Księgi Izajasza
Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.
Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową, znany jest w wielu kulturach i tradycjach, m.in. w starożytnym Egipcie, u Arabów i w Grecji. W liturgii pojawił się on w VIII w.
W Środę Popielcową – zgodnie z kanonami Kodeksu Prawa Kanonicznego – obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden – do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.
Okres liturgiczny czterdziestu dni Wielkiego Postu wprowadza nas razem z Jezusem na pustynię, gdzie ma się dokonać nasze nawrócenie. Wsłuchujemy się w teksty Pisma św., które wyjaśniają nam co to jest post, na czym ma polegać nasza metanoia – przemiana w nowego człowieka ukształtowanego według Chrystusa. Szczególną pomocą w przeżywaniu tych dni jest post, modlitwa i jałmużna…
+++
Gorąco zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach pasyjnych.
W kościele św. Marcina na Piwnej:
Gorzkie Żale będą sprawowane w niedziele po wieczornej Mszy św. około godz. 18:20
Droga Krzyżowa w każdy piątek Wielkiego Postu po wieczornej Mszy św. Około godz. 18:00
+++
W kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach:
Gorzkie Żale w niedziele o godz. 17:15
Droga Krzyżowa w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 15:00