Ale Maria stała zewnątrz grobu i płakała. A płacząc, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli siedzących, jednego u głowy, a drugiego u nóg, gdzie leżało ciało Jezusa. A ci rzekli do niej: Niewiasto! Czemu płaczesz? Rzekła do nich: Wzięli Pana mego, a nie wiem, gdzie go położyli. A gdy to powiedziała, obróciła się za siebie i ujrzała Jezusa stojącego, a nie wiedziała, że to Jezus. Rzekł jej Jezus: Niewiasto! Czemu płaczesz? Kogo szukasz? Ona, mniemając, że to jest ogrodnik, rzekła mu: Panie! Jeśli ty go wziąłeś, powiedz mi, gdzie go położyłeś, a ja go wezmę. Rzekł jej Jezus: Mario! Ona obróciwszy się, rzekła mu po hebrajsku: Rabbuni! Co znaczy: Nauczycielu! Rzekł jej Jezus: Nie dotykaj mnie, bo jeszcze nie wstąpiłem do Ojca ale idź do braci moich i powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego, do Boga mego i Boga waszego. I przyszła Maria Magdalena, oznajmiając uczniom, że widziała Pana i że jej to powiedział. J 20, 11–18
Kochani,
Tak wiele dobra doświadczamy, tak wiele łask jest udziałem osób, którzy dotykają miejsca, gdzie żyła i jest z nami błogosławiona Matka Elżbieta – ale także doświadczamy trudu, tak jak w życiu: i dobro, i zło; i radości i smutki. Ważne jest, abyśmy nigdy nie zapominali, skąd jesteśmy i dokąd zdążamy. Bóg jest z nami, prowadzi nas, wspiera, pragnie naszej obecności przy Nim, naszego serca, naszego trwania w Nim, naszych rąk i nóg, aby nadal mógł czynić dobro poprzez nas – swoich uczniów!
Święta ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO. Niech one będą dla nas ciągle na nowo przypomnieniem i pewnością, że nasze życie, to nie tylko trud, ono nie kończy się grobem, że życie trwa nadal – przechodzimy do rzeczywistości, gdzie:
…otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już [odtąd] nie będzie…
[…] Ja pragnącemu dam darmo pić ze źródła wody życia. Zwycięzca to odziedziczy i będę Bogiem dla niego, a on dla mnie będzie synem. Ap 21,4; 6–7.
Papież Franciszek po tradycyjnym błogosławieństwie „Urbi et Orbi” na Placu św. Piotra powiedział: Głoście słowami i życiem piękną nowinę, że Jezus zmartwychwstał, wskazał, że Wielkanoc jest najważniejszym świętem naszej wiary, ponieważ jest świętem naszego zbawienia, świętem bezgranicznej i bezwarunkowej miłości Boga do człowieka, do każdego z nas. Pośród różnych trudności, które przeżywamy, nie zapominajmy nigdy, że jesteśmy ukochanymi Dziećmi Boga, uzdrowieni Jego ranami.
W świetle Zmartwychwstałego Jezusa nasze cierpienia się przemieniają. Tam, gdzie była śmierć, jest życie; gdzie był smutek, jest pocieszenie. Gdzie była ciemność, jest Światło. Gdzie była niewiara, jest zaufanie.
Jezus zmartwychwstał! – To miała głosić Maria Magdalena. Ale Jezus pragnie, abyśmy także i my całym naszym życiem mówili, nie tylko słowami, ale całym naszym życiem, że On zmartwychwstał – byśmy byli zwiastunami nadziei i radości. Jezus zmartwychwstał, grób jest pusty, wzeszło Światło! I niech Ono nas prowadzi do tych wszystkich, którzy są jeszcze może w mroku niewiary, braku nadziei, miłości.
Otwierajmy nasze serca i czerpmy z serca Boga, słuchajmy Jego głosu, byśmy mogli usłyszeć Jego pragnienie, by zanieść Go, do tych wszystkich, do których chce nas posyłać.
Dobrych, radosnych, pełnych pokoju i światła Świąt Wielkanocnych życzy
s. Judyta Olechowska – Przełożona Generalna z siostrami Franciszkankami Służebnicami Krzyża
Słowo na Wielkanoc…
Kochani, pragnę podzielić się wiadomościami z czasu po beatyfikacji naszej Matki bł. Elżbiety Róży Czackiej – z Lasek i nie tylko.
Relikwie bł. Matki Elżbiety.
Cieszymy się, że rozszerza się kult naszej Założycielki. Od beatyfikacji, tj. od 12 września do 12 lutego br., zostało wydanych 70 kapsuł z relikwiami I stopnia, czyli ex possibus, do różnych parafii Archidiecezji Warszawskiej oraz – najliczniej – do parafii z diecezji łomżyńskiej i bydgoskiej. Otrzymały je także wspólnoty sióstr benedyktynek w Żarnowcu i w Bydgoszczy oraz przeorat templariuszy
Cztery kapsuły przekazano do parafii w Stanach Zjednoczonych; jedenaście zostało wydanych dla parafii na Ukrainie: do Żytomierza (2), do parafii w Połupanówce oraz do dekanatu w Białej Cerkwi (9 parafii). Relikwie bł. Matki już zostały wprowadzone do wspólnot naszego zgromadzenia w Żytomierzu, w Starym Skałacie, w Rabce, Sobieszewie oraz w Rwandzie. Tę radość od marca br. mają nasze cztery wspólnoty w Indiach oraz kolejne wspólnoty w Polsce. Do dwunastu parafii relikwie zostały wprowadzone uroczyście przez delegacje naszych sióstr.
Podczas Mszy świętych siostry miały możliwość wygłoszenia krótkiej konferencji o życiu i dziele błogosławionej Założycielki, a po liturgii parafianie mogli zakupić pozycje książkowe o Matce Elżbiecie lub inne pamiątki. Wprowadzenie relikwii w jednej z parafii w Łomży zostało połączone z „Rekolekcjami adwentowymi z bł. Matką Elżbietą”. Natomiast w parafii w Starej Iwicznej rekolekcje adwentowe z Matką zostały połączone z uroczystością nawiedzenia przez jej relikwie. W podobnej formie szerzenia kultu siostry wyjeżdżały jeszcze do innych parafii oraz do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. W niektóre wyjazdy apostolskie były zaangażowane nasze niewidome panie Absolwentki. Ponadto z okazji Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej były wygłaszane konferencje przybliżające postać Matki Czackiej. Ksiądz Rektor Andrzej Gałka także głosił konferencje o błogosławionej Matce w powiązaniu z bł. Stefanem kard. Wyszyńskim w różnych parafiach i seminariach duchownych.
Laski.
Ruch pielgrzymkowy nasilał się już od wiosny 2021 roku – to jest od czasu ogłoszenia daty beatyfikacji; od kwietnia do września przybyło 149 grup, także bardzo licznych ponad 40-osobowych z całej Polski. Najliczniejsze pielgrzymki to z parafii Matki Zbawiciela z Warszawy, pielgrzymka rowerowa „Rozkręcamy wiarę” oraz z parafii MB. Królowej Świata z Radomia, a także grupa osób niewidomych i słabowidzących z diecezji kieleckiej z bp ordynariuszem Janem Piotrowski oraz duszpasterzami i przewodnikami.
Od dnia 2 października 2021 zarejestrowałyśmy 588 grup odwiedzających Laski. Były to grupy parafialne, wspólnoty zakonne i seminarzyści, różne grupy działające przy parafiach oraz uczniowie szkół podstawowych, średnich i wyższych (z programu MEN) oraz goście indywidualni. Oprócz pielgrzymek krajowych – Sarkofag z doczesnymi szczątkami bł. Matki Elżbiety Czackiej, Ekspozycję „Ślady Obecności” i Zakątek – nawiedziły osoby z: Francji, USA, Indii, Rwandy, Ameryki Południowej, Nigerii, Niemiec, Kanady, Argentyny, Meksyku, Kolumbii, Hiszpanii, Grecji i Nikaragui.
Pielgrzymi, którzy nawiedzają Laski, utrzymują z nami kontakt telefoniczny i SMS-owy, proszą o modlitwę i zapewniają o niej.
Zgłaszają się kolejne pielgrzymki – cieszymy się i ufamy, że bł. Matka Elżbieta nadal będzie gromadzić tu, w Laskach, kolejne osoby.
Tak wiele osób dzieli się radością i łaskami otrzymanymi za przyczyną bł. Matki. Dziękujemy Bogu i polecamy Mu w modlitwie codziennej wszystkich, którzy byli czy jeszcze planują nawiedzić Laski.