Modlitwa i pokuta należą do istoty powołania sióstr. Włączając się w dzieło zbawienia, siostry jako Służebnice Krzyża przyjmują z pokojem i męstwem, a nawet z radością całodzienny krzyż obowiązków i cierpień.
Z Konstytucji Zgromadzenia
Całe życie człowieka jest szkołą cierpienia. Dziwnie mało ludzie korzystają z tej szkoły… Naśladowanie Chrystusa mówi: „Wielu ludzi idzie za Panem Jezusem aż do łamania chleba, ale nie wielu chce z Nim pójść na Golgotę. Nie ma prawdziwej miłości Pana Jezusa, kto nie chce współcierpieć z nim tu na ziemi… Cierpienie trzeba przyjmować jako należną sobie pokutę za grzechy. Kto może powiedzieć, że nie ma za co w tym życiu pokutować. Cierpienie dobrze przyjęte jest pokutą, jest czyśćcem…
Pan Jezus nic więcej od nas nie wymaga, tylko tego, byśmy na każdy dzień krzyż nasz cierpliwie dźwigali z miłości ku niemu.
Z Dyrektorium Matki Elżbiety Czackiej
Rozpoczynamy kolejny w naszym życiu Wielki Post, czas w którym ma się dokonać przemiana – metanoia – umysłów i serc. To kolejny etap drogi życia, która wprowadza nas obecnie razem z Panem Jezusem na pustynię, by przez czterdzieści dni, w modlitwie i pokucie, lepiej usłyszeć wezwanie do nawrócenia. Nie zmarnujmy tego czasu…
W tegorocznym orędziu na Wielki Post papież Franciszek przypomina nam o odkupieniu stworzenia, destrukcyjnej sile grzechu i uzdrawiającej mocy skruchy i przebaczenia…. „Wielki Post jest sakramentalnym znakiem tego nawrócenia. Wzywa on chrześcijan do intensywniejszego i konkretniejszego wcielania Tajemnicy Paschalnej w życie osobiste, rodzinne i społeczne, szczególnie poprzez post, modlitwę i jałmużnę.
Pościć, czyli uczyć się zmieniać nasz stosunek do innych i do stworzeń: przechodzić od pokusy „pożerania” wszystkiego, celem zaspokojenia naszej chciwości, do umiejętności cierpienia z miłości, która może wypełnić pustkę naszego serca. Modlić się, aby umieć wyrzec się bałwochwalstwa i samowystarczalności naszego ja i uznać, że potrzebujemy Boga i Jego miłosierdzia. Dawać jałmużnę, czyli porzucić nierozsądny styl życia i gromadzenie wszystkiego dla siebie w iluzji zabezpieczania przyszłości, która do nas nie należy. I w ten sposób na nowo odkryć radość z planu, którym Bóg objął stworzenie i nasze serca, planu miłości Boga, naszych braci i całego świata, i w tej miłości odnaleźć prawdziwe szczęście”.
Cały tekst Orędzia papieża Franciszka na Wielki Post 2019
+++
W Wielkim Poście zapraszamy na nabożeństwa pasyjne…
w kościele św. Marcina – Droga Krzyżowa w piątki po Mszy św. wieczornej, Gorzkie Żale w każdą niedziele Wielkiego Postu po Mszy św. wieczornej.
w kaplicy MB Anielskiej w Laskach – Droga Krzyżowa w piątki o 15:00, Gorzkie Żale w niedziele Wielkiego Postu o godz. 17:15.