„Oto, co czyni Pascha Pana: pobudza nas do pójścia naprzód, do wyjścia z poczucia klęski, do odsunięcia kamienia grobowego, w którym często zamykamy nadzieję, do spojrzenia z ufnością w przyszłość, ponieważ Chrystus zmartwychwstał i zmienił kierunek dziejów. Ale aby to uczynić, Pascha Pana prowadzi nas z powrotem do naszej pierwotnej łaski, każe nam powrócić do Galilei, gdzie rozpoczęła się nasza historia miłości z Jezusem. Żąda od nas, abyśmy przeżyli na nowo ten moment, tę sytuację, to doświadczenie, w którym spotkaliśmy Pana, doświadczyliśmy Jego miłości i otrzymaliśmy nowe i jasne spojrzenie na nas samych, na rzeczywistość, na tajemnicę życia. Aby zmartwychwstać, aby rozpocząć na nowo, aby wznowić naszą drogę, zawsze musimy powrócić do Galilei, to znaczy wrócić nie do Jezusa abstrakcyjnego, idealnego, ale do żywej, konkretnej, pulsującej życiem pamięci o naszym pierwszym spotkaniu z Nim […] zaprasza nas, byśmy tam poszli, aby sprawować Paschę. Przypomnij sobie swoją Galileę, ożyw ją dzisiaj. Wróć do tego pierwszego spotkania […] bo to właśnie wtedy, gdy zapomniałeś o tej pierwszej miłości, to właśnie wtedy, gdy zapomniałeś o tym pierwszym spotkaniu, na twoim sercu zaczął osiadać kurz. I doświadczyłeś smutku, i tak jak uczniom wszystko wydawało się bez perspektywy, z głazem opieczętowującym nadzieję. Ale dziś moc Paschy zaprasza cię do odsunięcia głazów rozczarowania i nieufności; Pan, znawca odsuwania kamieni nagrobnych grzechu i lęku, chce oświecić twoją świętą pamięć, twoje najpiękniejsze wspomnienie, odświeżyć twoje pierwsze spotkanie z Nim. Pamiętaj i idź: powróć do Niego, odnajdź łaskę zmartwychwstania Boga w tobie!”.
(Papież Franciszek, homilia podczas Mszy św. w Wigilię Paschalną, kwiecień 2023)
Kochani,
tymi słowami Ojciec Święty wprowadza nas w przeżycie tajemnic paschalnych. W dalszej części zwraca uwagę, że kobiety, o których mówi Ewangelia, po przyjściu do grobu Jezusa zmieniły kierunek wędrówki, przeszły od żałobnego skupienia na grobie do radosnego biegu, aby przekazać uczniom radosną nowinę o zmartwychwstaniu Pana. Jezus wciąż pragnie nas obdarować żywą wiarą i miłością w osobistym spotkaniu z Nim, byśmy mogli być świadkami Jego bezgranicznej miłości do każdego człowieka.
Pamiętajmy więc o pierwszym spotkaniu z Panem – moc Paschy zaprasza nas do wyjścia, powrócenia sercem do Niego, abyśmy odnajdowali wciąż na nowo łaskę zmartwychwstania Boga w każdej i każdym z nas.
Tego sobie i Wam wszystkim życzymy.
Z modlitwą,
m. Judyta z siostrami Franciszkankami Służebnicami Krzyża
Wielkanoc 2025