Latem 1925 roku, jeszcze przed rozpoczęciem swych studiów prawniczych na lwowskim uniwersytecie, ksiądz Tadeusz Fedorowicz przystąpił do „Odrodzenia”. Było to Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Akademickiej. Historia tegoż jest niezwykle ciekawa sama w sobie, tak samo jak życiorysy wielu z jego członków. Tutaj natomiast pragniemy wspomnieć, że sprawa „Odrodzenia” jako instytucji czy środowiska, jak i odrodzenia chrześcijaństwa, liturgii, życia społecznego zawsze bardzo leżały na sercu studenta, kleryka i księdza Tadeusza.
Czas jesienny pełen jest nowych zadań szkolno-studenckich, rodzinnych i społecznych, zatem tym razem bardzo krótkie nagranie, które jednak proponujemy połączyć z lekturą pięknej książki pt. „Pełny wymiar”*. Jest ona przede wszystkim historią życia wielkiego przyjaciela księdza Tadeusza, uznanego filozofa-tomisty, profesora Stefana Swieżawskiego. Przez listy profesora do i od Tadeusza Fedorowicza, a także Karola Wojtyły, później papieża Jana Pawła II, oraz księdza Aleksandra Fedorowicza, izabelińskiego proboszcza, możemy obserwować, jak od stu lat przedstawiciele młodzieży, pod opieką duszpasterzy, a potem dorośli i wreszcie starsi niezwykli ludzie starali się co sił współtworzyć środowisko chrześcijańskie, podtrzymywać jego wartości, krzewić dobro, brać odpowiedzialność za nie w gronie świeckich współdziałających z kościołem.
Pomyślmy, co my teraz możemy zrobić, żeby nasza cywilizacja nie znalazła się znów w rozsypce, jak bywało, ale jak przez nawrócenie nas samych chrześcijaństwo może znowu być siłą napędową i dobrem.
Ksiądz Tadeusz mówi: „Byleśmy byli prawdziwymi chrześcijanami, byleśmy się starali być prawdziwymi chrześcijanami”.
*Książka „Pełny wymiar” jest dostępna na furcie klasztornej na Piwnej oraz w Domu Rekolekcyjnym i Zakątku i Matki w Laskach, w Kawiarence „u Alego” przy kościele w podwarszawskim Izabelinie, a także zapewne nadal wysyłkowo w wydawnictwie BIBLOS (Wyd. Diecezji Tarnowskiej).