W pierwszych dniach lutego 2022 roku Papież Franciszek, w liście kierowanym do przewodniczącego Dykasterii ds. Ewangelizacji, zapowiedział, że zgodnie z tradycją lat jubileuszowych, rok 2025 będzie w Kościele kolejnym Rokiem Jubileuszowym, Rokiem Świętym – czasem pielgrzymek jubileuszowych i odpustów, czasem wezwania do nawrócenia w wymiarze osobistym, duchowym i w wymiarze społecznym.
W tym samym liście, Papież Franciszek wyraził pragnienie, by rok 2024, poprzedzający Jubileusz, był Rokiem Modlitwy, żywej i powszechnej: ”już teraz – pisał Papież – raduję się myślą, że rok 2024, poprzedzający wydarzenie jubileuszowe, będzie można poświęcić wielkiej „symfonii” modlitwy… Będzie to zatem intensywny rok modlitwy, w którym serca otworzą się, aby otrzymać mnogość łask, czyniąc z „Ojcze nasz”, modlitwy, której nauczył nas Jezus, program życia dla każdego swojego ucznia [vaticannews.va 11.02.2022].
I właśnie teraz, w dniu 21 stycznia tego roku, po zakończeniu modlitwy „Anioł Pański”, Ojciec Święty ogłosił, że w tym dniu rozpoczynamy Rok Modlitwy. Do zgromadzonych na placu św. Piotra powiedział: Proszę was o wzmożoną modlitwę, aby przygotować nas do dobrego przeżycia tego wydarzenia łaski i doświadczenia w nim mocy nadziei w Bogu. Z tego powodu rozpoczynamy dzisiaj Rok Modlitwy czyli rok poświęcony ponownemu odkryciu wielkiej wartości i absolutnej potrzeby modlitwy: modlitwy w życiu osobistym, w życiu Kościoła, modlitwy w świecie. Będą dla nas wsparciem również pomoce, które udostępni Dykasteria do spraw Ewangelizacji [vaticannews.va 21.01.2024]
Przygotowania do Jubileuszu trwają, można je śledzić na stronie www.iubileum2025.va. Bulla papieska, oficjalnie ustanawiająca Rok Święty, ze wskazówkami jak go celebrować, zostanie ogłoszona w maju, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, a teraz ma trwać Rok Modlitwy, z zachętą, by była to wielka symfonia modlitwy, czas na to, by odnowić pragnienie znajdowania się w obecności Pana, słuchania Go i adorowania, by otwierały się serca, jednoczyły i uzdalniały do solidarności i dzielenia się chlebem powszednim i do tworzenia na nowo klimatu nadziei i zaufania jako znaku odrodzenia, którego wszyscy pilnie potrzebujemy – takie są myśli, które przekazuje Papież Franciszek.
Jak więc organizować i przeżywać ten rok modlitwy? Na stronie Dykasterii ds. Ewangelizacji można znaleźć różne wskazania i propozycje. Ale być może najciekawsza jest sugestia papieska, by w tym czasie, na nowo i głęboko przemyśleć, przemedytować i przeżyć Modlitwę Pańską – Ojcze nasz. Każdy wers tej modlitwy może stać się tematem medytacji i kontemplacji osobistej, modlitwy w rodzinach i w różnych wspólnotach. Można sobie wyobrazić, że byłby to także dobry program rekolekcji albo seminariów formacyjnych….
+++
To może wydawać się dziwne – świat drży pośród kolejnych kryzysów, konfliktów i wojen, tyle wokół cierpienia, i nigdzie zgody ani porządku, a tu tylko całoroczny program modlitwy, a nie jakiejś „rewolucji”? Czy jednak nie tak ma być, że małe, może mozolne dróżki modlitwy, medytacji, kontemplacji i adoracji każdego człowieka wiary, każdego z uczniów i uczennic Pana, i różnych wspólnot, mają się połączyć w wielką symfonię modlitwy, odnawiającej przestrzeń nadziei i przygotowującej Rok Jubileuszowy, Rok Święty, który – mówi Papież Franciszek – ma być wydarzeniem łaski ?