1 grudnia 2018 roku w kościele św. Marcina odbyły się uroczystości kończące obchody setnej rocznicy powstania naszego Zgromadzenia. Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak. Wśród koncelebrujących liturgię biskupów byli zaprzyjaźnieni od wielu lat ze zgromadzeniem: ks. bp Andrzej Franciszek Dziuba, ks. bp Romuald Kamiński, ks. bp senior Bronisław Dembowski – pierwszy rektor kościoła św. Marcina i bardzo związany z Dziełem Lasek oraz liczne grono kapłanów zaprzyjaźnionych ze zgromadzeniem.
Przed Mszą św. wszyscy zebrani w kościele wysłuchali programu słowno-muzycznego pt. “Niewidoma Matka Niewidomych”. Teksty Matki Czackiej przeczytali uczniowie i absolwenci Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niewidomych w Laskach oraz aktorzy: p. Maja Komorowska i p. Jerzy Kiszkis.
Wszystkich zebranych powitał ks. Andrzej Gałka – rektor kościoła św. Marcina oraz przeczytał nadesłane Słowo z okazji jubileuszu przesłane od ks. kardynała Mariana Jaworskiego i abp Józefa Górzyńskiego. Słowa powitania skierowała do wszystkich obecnych w kościele Matka Radosława Podgórska – przełożona generalna naszego Zgromadzenia.
W homilii Prymas Polski przywołując słowa kard. Wyszyńskiego powiedział: „Sam związek powołanego Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża i Dzieła Niewidomych domagał się od kandydatek absolutnego wyrzeczenia się siebie i ochotnego dźwigania ciężaru dnia, służąc dziełu, ociemniałym, a przez to od samych początków ukazywał nowy typ zgromadzenia w Polsce, bardzo szczególny – jedyny w swoim rodzaju w bogatych dziejach Kościoła powszechnego” – powiedział abp Polak.
Prymas zwrócił uwagę na związek charyzmatu zgromadzenia z tajemnicą Trójcy Przenajświętszej: “Jest to życie nie tylko na cześć samej Trójcy Przenajświętszej, ale życie, w którym człowiek zaangażowany w swoje powołanie doświadcza obecności Trójjedynego Boga, a więc miłości Ojca, łaski Jezusa Chrystusa oraz żywej i przemieniającej mocy i działania Ducha Świętego”. Dodał, że zgodnie z zamysłem Matki Elżbiety, pewnym odwzorowaniem, modelem współdziałania trzech Osób Boskich, miała być współpraca niewidomych, ludzi świeckich i sióstr. Tę troistość widać również w potrójnym celu zgromadzenia i dzieła: edukacyjny, formacyjny i apostolsko-charytatywny.
Przypomniał, że tym który prowadzi dzieło i wspiera ludzkie wysiłki, jest sam Bóg. – Świadomość Jego działania, łaski i miłosierdzia – jak mówiła Matka Czacka – pomaga i jednocześnie domaga się ciągłej wiary i ufności – powiedział abp Polak zapewniając, że Chrystus zawsze będzie wspierał dzieło, które powstawało z inspiracji Ducha Świętego.
Śpiew podczas liturgii prowadziła schola “Triuno” – osoby niewidome, współpracownicy świeccy i siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża.
Po Mszy, wszyscy licznie zebrani uczestnicy liturgii zostali zaproszeni na wspólne świętowanie do klasztoru Matki Bożej Pocieszenia.
+++
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom towarzyszącym nam w tym czasie Jubileuszu. Dziękujemy za Waszą obecność, wsparcie, życzliwość i ogromny dar modlitwy. Bóg zapłać!