NA DROGACH POSZUKIWANIA BOGA – duchowe dziedzictwo Lasek.
Dzień V – Z Siostrą Nullą służebnicą Krzyża.
Od wielu już lat ludzie odwiedzający to miejsce w różny sposób określają oddziaływanie Dzieła Lasek na ich własne życie. Siostra Nulla Westwalewicz w roku 1936 pisała: „Kocham Laski ogromnie. Jest to coś w rodzaju gminy z czasów pierwszego chrześcijaństwa – duch Ewangelii i duch św. Franciszka”. Jeszcze inaczej określił Laski po długiej przyjaźni z tym środowiskiem ks. Prymas Stefan Wyszyński. Na 50-lecie Dzieła Lasek mówił: „Laski były zawsze «egzotyką Bożą» i życzę im, aby takie nadal pozostały”. Wspomniany wcześniej Tadeusz Mazowiecki twierdził, że „Laski są cząstką chrześcijaństwa i cząstką Polski, uformowaną przez cierpienie i przez otwartość wobec ludzi; są jednym z tych miejsc w świecie, którym dane było i jest – być dla innych znakiem na drodze”.
Z kolei Adam Stanowski w książce „Ludzie Lasek” pisze: „Laski były jakby uprzywilejowanym miejscem spotkania «niepokornych» z chrześcijaństwem. Dzieło Matki Czackiej było tym szczególnym znakiem, poprzez który im właśnie mógł się objawiać Chrystus żyjący w Kościele”.
Jak widać, fenomen tego miejsca oddziałuje na każdego inaczej, choć niewątpliwie najważniejszym znamieniem tego miejsca jest tajemnica niezasłużonego bólu, z którego ludzie przyjeżdżający do Lasek czerpią duchową siłę i odkrywają wewnętrzne światło. Wyjeżdżają umocnieni, poruszeni i pełni zastanowienia nad swoim życiem. Wciąż aktualne jest doświadczanie misterium cierpienia, dlatego, aby poznać klimat prawdziwych Lasek trzeba wejść w misterium cierpienia i samemu spróbować określić swoje miejsce w Kościele, a wtedy można będzie jak najlepiej służyć innym w każdym miejscu, które wybrał dla nas Bóg.
Zapraszamy codziennie od 13. do 18. marca od godz. 9:00 na kolejne odsłony duchowego dziedzictwa Lasek. Zapraszamy!
Serdecznie dziękujemy tym, którzy we współpracy z s. Lidią FSK tworzyli dni duchowości Lasek: Markowi i Joannie Wójcickim oraz Ryszardowi Bańce – prezesowi, redaktorowi naczelnemu TV Zachód dziennikarz Polskiego Radia Koszalin i Dziennika Kurier Szczeciński – dziękujemy!