Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 18-25 I 2024 r.
Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. Najczęściej inicjatyw jest tak dużo, że Tydzień Modlitw – trwa kilka tygodni, a nawet miesiąc. Podobnie też w Warszawie wydarzenia ekumeniczne rozciągają się na cały miesiąc styczeń… Zwyczajem przyjętym na nabożeństwach w ramach Tygodnia Modlitw jest gościnna wymiana kaznodziei – w kościele danego wyznania kazanie wygłasza duchowny innej denominacji.
25 stycznia, czwartek o godz. 17:30 modlić się będziemy w kościele św. Marcina, przy ul. Piwnej 9/11 i w tym roku będzie to sześćdziesiąte drugie spotkanie w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. – transmisja audio na piwna.caster.fm
A jak to się zaczęło… 10 stycznia 1962 roku z inicjatywy ks. Stanisława Mystkowskiego oraz s. Joanny w naszym kościele św. Marcina zostało odprawione pierwsze w Polsce nabożeństwo ekumeniczne, na które zaproszono duchownych i świeckich z innych Kościołów chrześcijańskich. Miało być ono eksperymentem, a zarazem wzorem dla obchodów tygodni ekumenicznych, i rzeczywiście rolę tę spełniło.
Na nabożeństwo przybyli m.in. ks. Zygmunt Michelis i ks. Otton Krenz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego wraz z siostrami diakonisami i grupą świeckich oraz bp Jan Niewieczerzał z Kościoła ewangelicko-reformowanego. Śpiewy, w tym pieśń Haydna „O Jezu, wszak to sprawa Twa”, ze śpiewnika ewangelickiego, oraz kolędę prawosławną wykonali podczas Mszy św. klerycy ze Zgromadzenia Księży Marianów i nasze siostry franciszkanki służebnice Krzyża. Uroczystą Mszę św. celebrował ks. infułat Stanisław Mystkowski. Homilię wygłosił ks. Aleksander Fedorowicz z Izabelina, ale nie mógł jej dokończyć z powodu ogromnego wzruszenia, więc zszedł z ambony. Przechodząc koło jednej siostry powiedział: Wszystko zepsułem. Obecni na nabożeństwie księża pastorzy powiedzieli później, że łzy kaznodziei bardzo ich wzruszyły, miały one większą wymowę niż najwspanialsze kazanie.
Tak więc w kościele św. Marcina – od 1962 roku – bez żadnej przerwy – w każdy ostatni czwartek miesiąca gromadzimy się na Mszy św. o jedność wszystkich wierzących w Chrystusa. Homilię wygłasza duchowny z któregoś z Kościołów chrześcijańskich, w tym roku będzie to ks. bp. Henryk Dąbrowski z kościoła Polskokatolickiego. Po Mszy następuje braterskie spotkanie w klasztorze. W serdecznej atmosferze, dialogu, zrozumienia, braterstwa, bo jak powiedział ks. Michelis: Nikt nie może mi zabronić wyciągnąć bratniej dłoni do mego brata w Chrystusie z jakiegokolwiek Kościoła chrześcijańskiego i nikt nie odważy się stanąć między nim a mną, skoro staje między nami Chrystus i łączy nasze ręce w swojej dłoni.
+++
Wraz ze św. Janem Pawłem módlmy się o jedność…
Boże, Ojcze Pana naszego, Jezusa Chrystusa, jedynego Zbawiciela, dozwól, abyśmy uświadamiali sobie wielkie niebezpieczeństwa, w jakich pogrążają nas nieszczęsne podziały. Spraw, aby znikła wszelka nienawiść, wszelkie przesądy, wszystko, co może nam stawiać przeszkody na drodze do zjednoczenia i Bożej zgody. Jak jest tylko jedno Ciało i jeden Duch i jedna nadzieja, którą otrzymaliśmy, jak jest jeden Pan, jeden chrzest, jedna wiara, jeden Bóg i Ojciec wszystkich, tak też spraw, abyśmy mogli żyć zjednoczeni świętymi węzłami prawdy i pokoju, wiary i miłości i jedną myślą oraz jednym głosem mogli wychwalać Ciebie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.