Będziecie moimi świadkami – Powołanie wszystkich chrześcijan do świadczenia o Chrystusie.
Jest to punkt centralny, istota nauczania Jezusa, skierowanego do uczniów, odnośnie do ich misji w świecie. Wszyscy uczniowie będą świadkami Jezusa dzięki Duchowi Świętemu, którego otrzymają — zostaną nimi ustanowieni przez łaskę. Gdziekolwiek pójdą, gdziekolwiek by byli.
Tak jak Chrystus jest pierwszym posłanym, to znaczy misjonarzem Ojca (por. J 20, 21) i Jego „wiernym świadkiem” (por. Ap 1, 5), tak też każdy chrześcijanin jest powołany do bycia misjonarzem i świadkiem Chrystusa. A Kościół, będący wspólnotą uczniów Chrystusa, nie ma innej misji, jak tylko ewangelizowanie świata, dając świadectwo o Chrystusie. Tożsamość Kościoła polega na ewangelizowaniu.
/fragment z Orędzia papieża Franciszka/
Pełny tekst orędzia: tutaj
W tym roku 23 października już po raz 96. Kościół katolicki obchodzi Światową Niedzielę Misyjną, a po niej Tydzień Misyjny. Dni te są okazją do solidarności misyjnej w całym Kościele powszechnym. Angażują wszystkich katolików do współpracy w dziele przekazywania Ewangelii wszystkim narodom.
Obecnie na misjach posługuje 1800 polskich misjonarek i misjonarzy. W stosunku do ubiegłego roku liczba ta zmniejszyła się o 29 osób.
Przebywają oni w 99 krajach na wszystkich kontynentach.
Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w 29 krajach Ameryki Południowej i Środkowej – 727 osób. Krajami, w których jest najwięcej polskich misjonarzy, są: Brazylia – 220, Boliwia – 118, Argentyna – 110, Peru – 55, Paragwaj – 37 oraz Ekwador – 35. Wśród misjonarzy w Ameryce Południowej i Środkowej przebywa 156 księży diecezjalnych, 377 zakonników, 176 sióstr zakonnych i 18 osób świeckich.
W Ameryce Północnej pracuje 15 polskich misjonarzy. Większość w Kanadzie – 9, na Alasce – 4 i na Bermudach – 2. Wśród nich jest 4 księży diecezjalnych, 10 zakonników i 1 osoba świecka.
W Afryce ewangelizuje 695 polskich misjonarek i misjonarzy. Jest to o 7 osób mniej w stosunku do ubiegłego roku. Najwięcej misjonarzy jest
w Kamerunie – 109, w Zambii – 66, w Tanzanii – 55, na Madagaskarze – 44, w Republice Środkowoafrykańskiej – 36, w Republice Południowej Afryki – 35, w Rwandzie – 29 i w Demokratycznej Republice Konga – 27.
Na kontynencie afrykańskim wśród misjonarzy jest 71 księży diecezjalnych, 281 zakonników, 329 sióstr zakonnych oraz 14 osób świeckich.
Na kontynencie azjatyckim, w 22 krajach, posługuje 301 polskich misjonarek i misjonarzy. Jest to o 14 osób mniej w stosunku do ubiegłego
roku. Najwięcej misjonarzy jest w Kazachstanie – 99, w Izraelu – 58, na Filipinach – 28, w Japonii – 27 osób, w Uzbekistanie – 15, na Tajwanie – 14, a w Chinach – 13.
W Azji przebywa 43 księży diecezjalnych, 136 zakonników, 117 sióstr zakonnych i 5 osób świeckich.
W Oceanii jest 62 polskich misjonarzy, tak samo jak w roku ubiegłym. Wszyscy misjonarze posługują w Papui-Nowej Gwinei. Wśród
nich jest 11 księży diecezjalnych, 43 zakonników, 7 sióstr zakonnych i 1 osoba świecka.
***
Wśród misjonarzy są nasze siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża, które niosą pomoc i służą osobom niewidomym w Indiach i Rwandzie.
W Rwandzie, w Kibeho i Butare posługuje 9 sióstr: 4 Polki, 3 Rwandyjki, 1 Kenijka, 1 Indyjka oraz 4 nowicjuszki i 6 aspirantek.
W Indiach w czterech placówkach: Bangalore, Kotagiri, Susaipalaya i Nongbah przebywa 31 sióstr profesek oraz 1 nowicjuszka, 1 postulantka i 2 aspirantki.
Módlmy się, aby nasza służba była świadectwem Ewangelii i miłości…
Więcej o naszych placówkach – kliknij tutaj