Indie

Indie, siódme największe państwo na świecie, drugie najliczniejsze – ponad 1, 2 mld mieszkańców. Według bardzo niedokładnych statystyk szacuje się, że żyje tu około 15 milionów osób niewidomych. Zastraszająca liczba dzieci, bo aż 40 tysięcy rocznie, traci wzrok na skutek niedożywienia i braku witamin. Częste są też są związki małżeńskie wśród bliskich krewnych, z których rodzą się niepełnosprawne dzieci. Jedynie około 2.5 procent niewidomych stanowią osoby, które chodziły do szkoły lub obecnie się uczą.

Widząc ogromną potrzebę pomocy Niewidomym, Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża z podwarszawskich Lasek postanowiły przeszczepić charyzmat zgromadzenia na indyjską ziemię.

Ośrodek w Bangalore w stanie Karnataka powstał 28 lat temu. W 1991 roku został on zarejestrowany zgodnie z wymogami indyjskiego prawa i przyjął nazwę Jyothi Seva co w sanskrycie oznacza Służbę Światłu. Przebywa w nim obecnie 100 niewidomych i słabowidzących dzieci. W tej liczbie jest 20 sierot. Pozostałe dzieci pochodzą w większości z bardzo ubogich rodzin, ze slumsów z terenu Bangalore i wiosek w jego pobliżu. Siostry prowadzą własną szkołę podstawową z internatem. Program nauczania jest taki sam jak w szkołach powszechnych, z metodami pracy dostosowanymi do możliwości dzieci niewidomych. Dodatkowe przedmioty to: nauka alfabetu Braille’a, orientacja przestrzenna, czyli poruszanie się z białą laską oraz nauka czynności życia codziennego. Dzieci słabowidzące mają ponadto zajęcia z usprawniania widzenia. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczniowie kontynuują naukę w integracji. Uczęszczając na zajęcia ze swoimi widzącymi rówieśnikami, nadal mieszkają w internacie Jyothi Seva, mają tu korepetycje i zajęcia dodatkowe.

Wiele dzieci jest utalentowanych muzycznie, a także tanecznie. W ośrodku mają możliwość rozwijania swoich talentów. Grają na pianinie, keyboardzie, a od dwóch lat także na skrzypcach. Śpiewają w chórze w j. angielskim i miejscowym j. kannada; uczą się tradycyjnego tańca indyjskiego bharathanatyam oraz tańców ludowych.

Oprócz ośrodka w Bangalore siostry prowadzą również warsztaty terapii zajęciowej dla niewidomych dziewcząt w Kotagiri, w stanie Tamil Nadu. Tam także znajduje się dom formacyjny dla indyjskich kandydatek do zgromadzenia.

W maju 2013 roku została otwarta szkoła i internat w stanie Meghalaya w płn. – wsch. Indiach, gdzie w bardzo licznych i ubogich rodzinach jest wiele  niewidomych dzieci, nie mających dostępu do szkół.

Niewidomym Dzieciom z naszych placówek w Indiach można pomóc poprzez adopcję serca: DEKLARACJA Indie

Facebook: https://www.facebook.com/jss.vi/